Jaunumi

12.03.2024

Pirmo reizi Latvijas kino industrijas vēsturē 2ANNAS piedāvā īpašu festivāla sadaļu “Tīri kvīrs”

Šogad 2ANNAS norisināsies no 5. līdz 11. aprīlim, festivāla galvenā tēma ir “Prāts”. Tas raksturo cilvēka neierobežotās spējas radoši izpausties, vienlaicīgi risinot svarīgus konfliktus un atklājot jaunus apvāršņus savā apziņā. Šogad īpaši izceļama jauna festivāla sadaļa "Tīri kvīrs". Tā aplūkos LGBTQ+ filmdaru un naratīvu darbus, aktualizējot kopienas sasaisti ar sociālpolitiskiem procesiem. Programma ieskicēs kvīru kopienu kā daļu no sabiedrības, akcentējot veidu kā par šo tēmu tiek runāts kino.

Kvīru kino retrospekcijas programma

13. martā būs skatāma kuratora Žulijena Nuhuma Kulibali veidota retrospekcijas programma, kas atgādinās, ka kvīru identitātes kino sniedz ne tikai refleksiju par traumām, bet arī prieku, veidojot saiknes, kuras nepakļaujas sabiedrības gaidām un plaukst par spīti tām. Žulijens Nuhuma Kulibali aicina apmeklēt pasākumu, “šī programma sniedz tuvu ieskatu kvīru kopienas politiskajā dabā. Caur policejiskas varas, koloniālisma kontekstu un kapitālisma attiecību pārnesi uz kino ekrāna, tiek veidota vardarbības, iekāres un ekonomikas alķīmija. Pirms filmu seansa par šīm tēmām diskutēsim ar radošu personību, mākslinieku un Latvijas kvīru mākslas pionieri Andri Grinbergu.”

 

Pasākumā būs iespēja skatīt 6 filmas, kuras dažādos izteiksmes līdzekļos atspoguļo kvīru identitāti un sniedz ieskatu vardarbības, iekāres un ekonomikas alķīmijā:

·   Transgresīva seksualitāte un ilgas kā pretdarbība kriminalizējošai videi -  hrestomātiskā franču literāta Žana Ženē (Jean Genet) filmā “Mīlas dziesma” (1950). 

·   Andra Grinberga performances dokumentācija "Pašportrets" no 70. gadiem, kas uzskatāma par kvīru audiovizuālās mākslas pirmsākumu Latvijā. Filma no mākslas centra “Zuzeum” “Zuzānu kolekcijas”.

·   Pirmā praida dokumentācija “Parade” (1972) , režisors Rolands Čeiss (Roland Chase) .  Šī filma sniegs tuvu ieskatu kvīru kopienas politiskajā dabā veidojot vardarbības, iekāres un ekonomikas alķīmiju.

·   Komunisma sabrukums caur geju pornogrāfijas acīm (1998), rež. Vijams Džouns (William E. Jones).

·   Groziņi un kaislības (1993), rež. Šerila Dunje (Cheryl Dunye).

 

Īpaši izvēlēta pasākuma lokācija

“Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs ir īpaši izvēlēta lokācija, jo tiešā mērā saistīts ar kopienas vēsturi Latvijā. Mūsdienās muzeja telpas atrodas blakus ar cilvēktiesību pārkāpumiem bēdīgi slavenajai Krievijas vēstniecībai. Savukārt, vēsturiski muzeja pagrabtelpas ir kalpojušas kā vienas no pirmajām neoficiālajām LGBTQ+ kopienas naktsdzīves un komunikācijas vietām”, par pasākumam izvēlēto lokāciju stāsta “Tīri kvīrs” programmu kurators.