Jaunumi

07.04.2022

No CILVĒKA līdz metatelpai: festivāls 2ANNAS ir klāt! Īpaši pasākumi veltīti arī Ukrainai.

No 8. līdz 14. aprīlim  norisināsies jau 26. Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS. Mākslīgais intelekts, kvīri, transhumānisms – skatītājiem tiks piedāvāts kvalitatīvs un daudzveidīgs kino par aktuāliem, izaicinošiem un arī filozofiskiem tematiem no visas pasaules par šī gada festivāla fokusa  tematu – CILVĒKS. Kaņepes Kultūras centrā – Diagonālē, kinoteātrī „KSuns” un tiešsaistē apmeklētājus sagaida konkursu un fokusa īsfilmu programmas, konkursi, ballītes, profesionāļu tikšanās un diskusijas. 

Jau 8. aprīlī plkst. 18.00 norisināsies Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS atklāšanas ceremonija, šoreiz – pavisam neierastā formātā. Viesus sagaida Ginta Gabrāna papildinātās realitātes darbs „Lielā fināla atklāšana 2ANNAS METATELPĀ”. Tās ir ar mākslīgo intelektu ģenerētas izstāžu atklāšanu iterācijas, par pamatu neironu tīkla apmācībai izmantojot ap 1000 fotoattēliem no Latvijas laikmetīgās mākslas izstāžu atklāšanām. Mākslas darbus varēs vērot 100 m rādiusā ap RSU Anatomijas muzeju, izmantojot aplikāciju SAN. Savukārt Platons Buravickis piedāvās īpašu muzikālo improvizāciju, kas mijiedarbosies ar mākslīgā intelekta radītajiem tēliem. Ieeja pasākumā būs ar ielūgumiem, bet tiks piedāvāta arī tiešraide 2ANNAS Facebook lapā. 

Atklāšanas ceremonija, līdz ar citām festivāla norisēm, veltīta šī gada fokusa tematam CILVĒKS. Festivāla laikā caur diskusijām, inovatīvām, izaicinošām un sociāli aktīvām filmām tiks pētīts, kā cilvēka dzīve transformējusies tehnoloģiju laikmetā, un meklētas atbildes uz jautājumu – kāds ir mūsdienu cilvēks? Kāda ir cilvēcības nozīme mūsdienās? Atbildes uz šiem jautājumiem meklēs vietējie un starptautiskie kuratori filmu izlasēs:

„Koloniālisms: Vardarbības un ekspluatācijas laicīgā rezonanse” (Ričards Tomsons (Richard Thompson), Lielbritānija) un „Kvīri” (Augustas Čičelis, Lietuva). Savu filmu izlasi piedāvās arī filozofijas žurnāls „Tvērums” – Transhumānisms „Homo ex machina”, bet Astras Zoldneres programmā „Mākslīgais intelekts” iekļauta filma „Mākslīgā intelekta Vertigo”, kuru pilnībā radījis mākslīgais intelekts, 20 reizes pēc kārtas noskatoties leģendāro Alfreda Hičkoka filmu „Vertigo”.

Reaģējot uz šī brīža situāciju, īpaši notikumi gaidāmi saistībā ar Ukrainu. Kuratores Olga Gusiatinska un Saša Prokopenko no Kijivas Starptautiskā īsfilmu festivāla piedāvās programmu “Uzmanības centrā Ukraina” - ukraiņu režisoru īsfilmas, kuras reflektē par pēdējo gadu notikumiem Ukrainā un ārpus tās. Savukārt ukraiņu ģimenes ar bērniem un jaunieši, kas šobrīd mājvietu raduši Latvijā, aicināti uz Starptautiskā bērnu un jauniešu filmu konkursa programmām seansos Rīgas Kongresa namā, 8. aprīlī plkst. 14.00. 

Vairāk nekā 2000 filmu konkurencē izvēlētas 74 labākās īsfilmas no 35 pasaules valstīm, kas tiks vērtētas četrās konkursu programmās – Starptautiskais īsfilmu konkurss, Baltijas īsfilmu konkurss, Starptautiskais vidēja garuma filmu konkurss, kā arī Starptautiskais bērnu un jauniešu īsfilmu konkurss. Filmas vērtēs starptautiska žūrija – somu režisors un animators Joni Mannisto (Joni Männistö), Olga Gusiatinska no Kijevas Starptautiskā īsfilmu festivāla, kā arī režisore Adriāna Roze. Industrijas dienu pasākumi šogad veltīti sarežģītai, bet aktuālai tēmai – mentālajai veselībai kino industrijā. 

Sadarbībā ar Radio NABA festivāla apmeklētāji varēs ne tikai baudīt muzikālo noformējumu atklāšanas vakarā, bet arī katru dienu radio ēterā uzzināt par svarīgākajiem festivāla jaunumiem. Par gardu iepriecinājumu apmeklētājiem parūpēsies cepumi „Selga”. Konkursu uzvarētājiem šogad tiks pasniegtas Aigara Zemīša veidotās skulptūras “ANNA”. Baltijas konkursa uzvarētāji iegūs balvu no BBPostHouse iespējai veikt filmu pēcapstrādi 2000 EUR vērtībā. Īpašu sveicienu konkursa uzvarētāji saņems no latviešu dabīgās kosmētikas zīmola Madara.