Jaunumi

14.04.2022

Festivāla 2ANNAS Grand prix iegūst filma no Ukrainas.

13. aprīlī KKC – Diagonālē norisinājās 26. Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS apbalvošanas ceremonija. Tika paziņots Grand prix saņēmējs, kā arī labākās spēlfilmas, animācijas un dokumentālās īsfilmas, labākā Baltijas īsfilma un vidējā garuma filma. Tāpat balvas saņēma bērnu un jauniešu kategorijas īsfilmas, kuras vērtēja tieši skatītāji. Apbalvotās filmas būs iespējams skatīties īpašā seansā 14. aprīlī, plkst. 19.00 kinogalerijā „KSuns”. 

Par nevainojamu režiju un jūtīgas tēmas meistarīgu risinājumu Grand prix – bronzas Annu - saņēma ukraiņu režisores Olhas Zhurbas īsfilma „Tēta apavi” (Dad’s sneakers). Tā vēsta par trīspadsmit gadīgo Sašu no bērnu nama, kuru gribētu adoptēt kāda ģimene, tomēr kaut kas viņu nelaiž prom. Žūrija uzteica niansēto realitātes atdarināšanu dzīvajā darbībā. 

Par labāko spēlfilmu ģipša statueti saņēma pieaugšanas stāsts „Vētras memuāri” (Sofia Georgovassili, Grieķija), bet par labāko animācijas īsfilmu tika atzīta „Kas atsaucas klusumā” (Marine Blin, Francija). Kā labākajai dokumentālajai īsfilmai balvu piešķīra filmai „Omītes seksuālā dzīve” (Urška Djukić, Émilie Pigeard, Slovēnija), kura vēl nesen saņēmusi arī Tamperes filmu festivāla Grand prix. Tajā asprātīga animācija, kas savijas ar arhīva fotogrāfijām, kontrastē un uzsver sievietes stigmatizēto un iepriekš noteikto lomu Slovēnijā 20. gs. 1. pusē. Labākās Baltijas īsfilmas balvu saņēma „Sierra” (Sander Joon, Igaunija). Šīs kategorijas uzvarētāji saņēma arī īpašu balvu no BBPostHouse un BBRental - filmēšanas ekipējuma nomai vai iespējai veikt filmu pēcapstrādi 2000 EUR vērtībā. Īsfilmu festivāliem neparastajā kategorijā, kurā tika vērtētas vidēja garuma filmas (30-60 min.), balvu izcīnīja eksperimentālā filma „Alizava” (Andrius Žemaitis, Lietuva) - stāsts par bāreni Alizavu un viņas tēvu, kura dvēsele mīt dažādos objektos. 

Žūrijas atzinības saņēma filmas „Policijas valdījums” (Antoine Dubos, Francija) un „Acis un ragi” (Chaerin Im, Dienvidkoreja). Starptautisko bērnu un jauniešu īsfilmu konkursu skatēs uzvarētājus ar savu balsojumu noteica tieši jaunie kino entuziasti. Bērnu īsfilmu kategorijā stikla diplomu saņēma „Lapsa” (Dominik Girod, Britt Abrecht, Vācija), bet jaunieši par labāko atzina īsfilmu „Vien bērns” (Simone Giampaolo, Šveice). Īpašu balvu no golfa kluba „Viesturi” saņēma latviešu režisores Elzas Gaujas filma „Komandantstunda”

Īsfilmas vērtēja starptautiska žūrijaOlga Gusiatinska, Kijivas Starptautiskā īsfilmu festivāla kuratore un tulkojumu daļas vadītāja, Joni Menniste, filmu veidotājs un animators no Somijas, Turku Animācijas festivāla mākslinieciskais direktors, kā arī latviešu režisore Adriāna Roze

Paldies atbalstītājiem BBRental un BBPostHouse, kas nodrošina balvu Baltijas īsfilmu konkursa uzvarētājiem, un informatīvajiem atbalstītājiem Radio NABA. Tāpat paldies festivāla sadarbības partneriem: Kaņepes Kultūras centram, RSU Anatomijas muzejam, kinogalerijai „KSuns”, tehniskās jaunrades namam „Annas 2”, MÁDARA Organic Skincare, „Orkla” Latvija un gofla klubam „Viesturi”. Par festivāla viesiem parūpējās AVALON HOTEL & Conferences, Hotel Viktorija, kā arī paldies Folkklubs "Ala" un „Mūrbūdu” sidram.

 2ANNAS organizē filmu studija „Urga”, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Nacionālais kino centrs.

Foto: Arnis Kalniņš

Bildē: Viļņas starptautiskā īsfilmu festivāla producente Gabrielė Cegialytė.