Jaunumi

08.07.2014

Ciklops TV Doma dārzā

Laiks: 10. jūlijs plkst. 23:00
Vieta: Doma dārzs
Ieeja: par brīvu

''Ciklops TV''

"Ciklops TV" ir fenomens Latvijas nacionālās televīzijas vēsturē. Tā bija pirmā reize, kad experimentāla satura kino tika izrādīts televīzijā kā atsevišķs raidījums. Kā izteicās raidījuma režisors Gintars Kavacis: "Televīzijas cilvēki bija nikni". Raidījumu ciklu veidoja četras sērijas, un tas iznāca 1989.gadā, kas ir nozīmīgs ne tikai politiskā ziņā, bet arī ar izmaiņām kino. Tūlīt pēc VHS kamerām pieejami kļuva arī video mikseri, kā rezultātā līdzās Francijas-Latvijas video mākslas festivālam sākās video montāžas un alternatīvā kino bums. "Ciklops TV" bija dabiska reakcija uz šo procesu: tas bija eksperimentāls raidījumu cikls gan formā, gan saturā. Raidījumā parādījās tādi kino režisori un mākslinieki kā Hercs Franks, Juris Poškus un Dainis Kļava, kuri nu jau kļuvuši par atzītiem kino pārstāvjiem.
Programma "Ciklops TV" sastāv gan no filmām, kuras tika apskatītas šajā raidījumu ciklā, gan fragmentiem no intervijām un radošiem ievadiem, kuri atklāj raidījumu cikla eksperimentālo garu.

Homo Rullis
Dainis Kļava, Latvija, 1989, 5''

Ja rullis sastāv no centra un no masas ap to, tad cilvēks - Homo - sastāv no galvas un no masas zem tās, bet galva var viegli noripot... Tas ir pamats Salomes tēmas risinājumam videomākslā. Cilvēkam, nodarbojoties ar rulli, iespējams savas masas izvietojuma nepilnības kompensēt ar bēdzes (pretestības spēks) vai tieces (vilcējspēks) spēkiem. Rezultātā Salome panāk gribēto un horizontāle pārvēršas par vertikāli.

The Only Way
Viesturs Graždanovičs, Latvija, 1990, 5''

Filmas montāžā, izmantojot dokumentālus, melnbaltus kadrus, redzams mēģinājums maksimāli koncentrētā veidā likt sajust skatītājiem laika garu un pat varbūt atcerēties bērnību.

XXX
Askolds Saulītis, Latvija, 1989, 7''

Grotesks stāsts par dzīvi Padomju Savienībā Atmodas laikā. Filmā izmantoti tobrīd novatoriski paņēmieni – skrāpēšana uz kino lentas, kadru iekrāsošana u.c.
Filma piedalījusies vairākos starptautiskos filmu festivālos, kā arī ieguvusi Baltijas neprofesionālo filmu festivāla Grand Prix (1990).

Jumprava 
Valdis Poikāns, Latvija, 1989, 7’’

Darbs veidots izmantojot tajā laikā jaunākās tehnoloģijas – video efektu pultis, izmantojot vairākus video avotus reālajā laikā miksējot ettēlu, veidojot grupas Jumprava koncertierakstu. Šis darbs ir pirmais, kas Latvijā aizsāka „Vīdžeju” novirienu video mākslā.
Darbs tapa sadarbībā ar Aigaru Graubu un to var uzskatīt par pirmo soli viņa darbībai kinematogrāfā.

‘Nagla’ no filmu sērijas ‘Ievārījums’
Raivis Zigmunds un Kaspars Roga, Latvija, 1989, 4’’

Kaspara Rogas un Renāra Kaupera (šobrīd vairāk pazīstami kā panākumiem bagātākās latviešu mūzikas grupas "Prāta Vētra" dalībnieki) pirmie soļi kino un aktiermākslā!

Coitus 
Arnis Rītups un Haralds Elcers, Latvija, 1989, 2’’

''Coitus'' ir eksperimentālā filma, kas radīta izmantojot kino lenti kā materiālu ķimiskai apstrādei, kā rezultātā mākslinieki radījuši abstraktu mākslas darbu.

Sigulda 
Raivis Zigmunds, Latvija, 1989, 4’’

Citējot Kasparu Rogu (jautāts par filmas ideju): "Tas viss notika pirms gadiem 25, kāda ideja?! Jaunieši izklaidējas!!! Es tiešām neatceros konkrēta darba motīvus, bija skaidrs tik viens, jātaisa kino!"

Misija Kabulā
Juris Poškus, Latvija, 1989, 3''