Interaktīva instalācija "AI Odyssey"

Pasaulē strauji aug tendence filmu veidošanā iesaistīt mākslīgo intelektu (MI), tāpēc likumsakarīgi, ka MI ir kļuvis par aktuālu diskusiju tematu starptautiskajā kino vidē. Lai izaicinātu festivāla apmeklētājus aktīvi iesaistīties, kā arī atbildēt uz jautājumu, vai MI iznīcina radošumu vai to veicina, jauno mediju mākslinieks Jurģis Peters ir izveidojis interaktīvu instalāciju "AI Odyssey", kur katrs festivāla apmeklētājs varēs radīt savu īsfilmas scenāriju kopā ar speciāli veidota MI algoritma palīdzību.

Interaktīvā instalācija ir veidota kā atsauce uz ikonisko melno monolītu no režisora Stenlija Kubrika filmas "2001: Kosmiskā Odiseja" ("2001: A Space Odyssey"). Šajā filmā monolīts, kuru uz zemes ir novietojusi kāda sena civilizācija, ir katalizators civilizācijas tālākai attīstībai. Līdzīgi arī mūsdienās, mākslīgais intelekts (MI) bieži vien tiek uztverts par sava veida katalizatoru, kura trajektorija gan joprojām nav skaidra.

Petera instalācija, izmantojot melnā monolīta skulpturālo tēlu, no vienas puses sola vēl nebijušu radošo brīvību, taču, no otras puses, instalācija veido vizuālu atsauci uz kapakmeni, reflektējot par autorību un cilvēka radošumu laikā, kad ģeneratīvā mākslīgā intelekta tehnoloģijas pārņem arvien vairāk radošās disciplīnas.

Instalācija tiks atklāta pirmdien, 8. aprīlī, plkst. 18.00 un būs pieejama visiem Kaņepes Kultūras centra apmeklētājiem līdz festivāla noslēgumam.

 

AUTORS

 

 

Jurģis Peters ir jauno mediju mākslinieks, kuru interesē vizuāli pētījumi par dažādu jauno tehnoloģiju radītu parādību ietekmi un to sekām sabiedrībā. Viens no mākslinieka galvenajiem fokusiem ir mākslīgais intelekts gan kā medijs, gan – konceptuāls izpētes lauks. Jurģis savā praksē izmanto jaunās tehnoloģijas un paša veidotus algoritmus kā mākslinieciskās izteiksmes rīkus, lai veidotu vizuālus stāstus un spekulācijas par iespējamiem nākotnes attīstības scenārijiem un cilvēku lomu tajos.

Jurģis šobrīd ir doktorants un pētnieks Tamperes Universitātes Cilvēku un tehnoloģiju doktorantūras programmā. Viņš ir absolvējis arī Latvijas Mākslas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu audiovizuālajā mākslā, kā arī ieguvis bakalaura grādu digitālo mediju tehnoloģijās un maģistra grādu kiberdrošībā Birmingemas Universitātē (Apvienotā Karaliste).

2ANNAS Industrijas dienas tiek organizētas ar Nacionālā Kino Centra un Radošā Eiropa MEDIA biroja Latvijā atbalstu.