Diskusija "Apziņas labirintos: Kino, atmiņa un 90tie"

Deviņdesmitie gadi Latvijā – pārmaiņu laiks politikā, sabiedrībā, kā arī mākslā. Pēc neatkarības atjaunošanas publiskajā telpā bieži tika aktualizēts jautājums par nacionālā kino nozīmi un raksturu. Paralēli Latvijā arvien vairāk ieplūda amerikāņu kino, kas nereti tika vērtēts divejādi. Kino kritiķis Normunds Naumanis, paužot sašutumu par amerikāņu bērnu auditorijai veltītajām filmām Latvijas ekrānos, uzdod jautājumu: "Kādus bērnus ražo kino?"

Teju trīsdesmit gadus vēlāk šie bērni nu ir pieaugušie, no kuriem daļa audzina paši savus bērnus un/vai aktīvi strādā kino industrijā, radot filmas, kuras patērēs nākamā kino skatītāju paaudze, turklāt deviņdesmito gadu nostalģija ir populārāka kā jebkad.

Sarunā ar Latvijas kino industrijas ekspertiem apspriedīsim, kāds bija šis laikmeta posms un kā filmas, kuras patērējām bērnībā veidoja mūsu identitāti. Apsvērsim, kā šajās filmās skartās tēmas un perspektīvas skatāmas mūsdienu sabiedrības kontekstā un noskaidrosim, kāpēc deviņdesmito gadu nostalģija joprojām ir tik dominējoša un vai šajā posmā veidojusies kolektīvā atmiņa.

Diskusija (latviešu valodā) notiks ceturtdien, 11. aprīlī, plkst. 19.30 Kaņepes Kultūras centrā. Ieeja visiem interesentiem bez maksas.

Deviņdesmitie nenoliedzami bija spilgts posms arī mūzikā, tāpēc vakara turpinājumā turpat Kaņepes Kultūras centrā plkst. 21.30 aicinām iejusties klases vakara noskaņās diskotēkā "Tape Art 90tie" kopā ar lenšu dīdžeju Robertu Gobziņu.

 

DALĪBNIEKI

 

Jānis Ābele, diskusijas moderators

Jānis Ābele ir filmu "7 miljardi gadu pirms pasaules gala" (2018) un "Jelgava 94" (2019) režisors, no kurām pēdējā ir ieguvusi četras nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps", tostarp par labāko režiju. Šobrīd Jānis ir savas pirmās pilnmetrāžas dokumentālās filmas pēcapstrādes procesā un raksta scenāriju jaunai mākslas filmai.

 

Bruno Aščuks

Bruno Aščuks ir "Studija Centrums" valdes loceklis un producents. Kino nozarē Bruno strādā jau kopš 1976. gada un ir Kinematogrāfistu savienības, Kinoproducentu asociācijas un Starptautiskās kino kritiķu asociācijas (FIPRESCI) biedrs.

 

Dace Čaure

Dace Čaure ir kino kritiķe un kuratore. Viņa strādā LKA Rīgas Kino muzejā, Rīgas Starptautiskajā īsfilmu festivālā 2ANNAS un regulāri raksta interneta žurnālam Kino Raksti un Latvijas Sabiedriskajam medijam.

 

Laima Graždanoviča, 2ANNAS programmas direktore

Laima Graždanoviča ir pieredzes bagāta īsfilmu kuratore un Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS programmas direktore kopš 2019. gada. Šobrīd Laima kā vieslektore izglīto par īsfilmu vēsturi un video mākslu. 

 

Marta Elīna Martinsone

Marta Elīna Martinsone ir kino un teātra režisore, scenāriste un publiciste. Marta ir filmas "Tizlenes" (2021) režisore un scenārija autore, kā arī viena no daudzsēriju mākslas filmas "Pansija pilī" (2024) režisoriem.

 

2ANNAS Industrijas dienas tiek organizētas ar Nacionālā Kino Centra un Radošā Eiropa MEDIA biroja Latvijā atbalstu.