2ANNAS FORUMS 2024: Plašāk par gaidāmajiem pasākumiem

8. aprīlī sāksies Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS Industrijas dienu programma 2ANNAS FORUMS: Apziņas labirintos. Šogad Industrijas dienas pasākumi veltīti cilvēka prātam, atmiņai un zemapziņai. Ieeja visos pasākumos ir bez maksas visiem interesentiem.

 

PROGRAMMA

 

PIRMDIENA, 8. APRĪLIS

18.00 Instalācijas "AI Odyssey" atklāšana | Kaņepes Kultūras centrs

Pasaulē strauji aug tendence filmu veidošanā iesaistīt mākslīgo intelektu (MI), tāpēc likumsakarīgi, ka MI ir kļuvis par aktuālu diskusiju tematu starptautiskajā kino vidē. Lai izaicinātu festivāla apmeklētājus aktīvi iesaistīties, kā arī atbildēt uz jautājumu, vai MI iznīcina radošumu vai to veicina, jauno mediju mākslinieks Jurģis Peters ir izveidojis interaktīvu instalāciju "AI Odyssey", kur katrs festivāla apmeklētājs varēs radīt savu īsfilmas scenāriju kopā ar speciāli veidota MI algoritma palīdzību.

Interaktīvā instalācija ir veidota kā atsauce uz ikonisko melno monolītu no režisora Stenlija Kubrika filmas "2001: Kosmiskā Odiseja" ("2001: A Space Odyssey"). Šajā filmā monolīts, kuru uz zemes ir novietojusi kāda sena civilizācija, ir katalizators civilizācijas tālākai attīstībai. Līdzīgi, mūsdienās MI bieži vien tiek uztverts par sava veida katalizatoru, kura trajektorija gan joprojām nav skaidra.

Petera instalācija, izmantojot melnā monolīta skulpturālo tēlu, no vienas puses sola vēl nebijušu radošo brīvību, taču, no otras puses, instalācija veido vizuālu atsauci uz kapakmeni, reflektējot par autorību un cilvēka radošumu laikā, kad ģeneratīvā mākslīgā intelekta tehnoloģijas pārņem arvien vairāk radošās disciplīnas.

Instalācija būs pieejama visiem Kaņepes Kultūras centra apmeklētājiem līdz festivāla noslēgumam.


OTRDIENA, 9. APRĪLIS

17.00 Lekcija "Apziņas labirintos: Filma kā sapnis" | Kaņepes Kultūras centrs

Sapņa jēdziens ir viena no metaforām, caur kuras prizmu mēs skatām kino. Kur radusies šī metafora? Kādus sapņošanas aspektus filmas šķietami imitē? Un vai mūsu sapņiem arī piemīt kinematogrāfiska struktūra?

Lekcijā čehu kino teorētiķe un profesore Terēza Hadravova (Tereza Hadravová) apspriedīs amerikāņu filosofes Sūzenas K. Langeres (Susanne K. Langer) esejā "Piezīmes par filmu" vilktās paralēles starp filmām un sapņiem, lai atklātu, kā mūsu sapņi ir mainījušies pēdējo sešdesmit gadu laikā kopš esejas tapšanas un vai šīs izmaiņas ir pielīdzināmas attīstībai kino. Tiks pētīts, vai ir filmas, kas līdzinās sapņiem, un sapņi, kas līdzinās filmām.

Lekcija notiks angļu valodā, ieeja visiem interesentiem bez maksas


TREŠDIENA, 10. APRĪLIS

16.00 Diskusija "Apziņas labirintos: Mākslīgais intelekts un radošums kino industrijā" | Kino Bize

Sekojot līdzi kino nozares aktualitātēm, diskusija pievērsīsies mākslīgā intelekta (MI) izmantošanai radošajā darbā. Sarunas gaitā tiks apspriestas perspektīvas un ierobežojumi MI praktiskai pielietošanai, kā arī ētiskie aspekti, kas saistīti ar MI integrāciju radošajā sfērā. Sarunas izskaņā klātesošajiem būs iespēja uzdot jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Diskusiju vadīs scenāriju autore un producente Nira Bozkurta (Nira Bozkurt, Vācija), piedalīsies:

Diskusija notiks angļu valodā, ieeja visiem interesentiem bez maksas.


18.00 Īsfilmu seanss "Apziņas labirintos: Algoritmiskās vīzijas" | Kino Bize

Programmas kuratora lomā šoreiz iecelts mākslīgais intelekts, kam tika dots uzdevums ar algoritma palīdzību atlasīt spilgtākās un interesantākās pēdējās desmitgades Eiropas īsfilmas, kas pievēršas tēmām prāts, identitāte un tehnoloģijas. 

Seansa programmā: 

  • "Kiosks" (The Kiosk) | Anete Melece, Latvija, 2013 | 7 min.
    Filma ir stāsts par pārdevēju Olgu, kura jau gadiem mitinās kioskā, jo no tā gluži vienkārši vairs netiek ārā. Brīvos brīžus viņa pavada sapņojot par tālām zemēm, pludmali un sārtiem saulrietiem. Mazas sakritības, īstais laiks, un Olgas sapņi sāk piepildīties..
  • "Mīlestība" (Love) | Rēka Bušī (Réka Bucsi), Francija, 2016 | 14 min.
    "Mīlestība" ir īsfilma, kas apraksta trīs dažādas mīlestības pakāpes un to ietekmi uz kādu attālāku galaktiku.
  • "Baseins" (Bath House) | Niki Lindrota fon Bāra (Niki Lindroth von Bahr), Zviedrija, 2014 | 15 min.
    Baseinā satiekas seši varoņi - pedantisks baseina pārzinis, pāris, kam piemīt īpatnējs komunikācijas stils, un banda ar šaubīgiem nodomiem. Kaut kas noiet greizi.
  • "Ārpasaule" (The External World) | Dāvids OReilijs (David OReilly), Vācija, 2010 | 17 min.
    Stāsts par puiku, kurš mācās spēlēt klavieres visuma absurdā.
  • "Viss" (Everything) | Dāvids OReilijs (David OReilly), Īrija, 2017 | 10 min.
    Filma aicina mūs iejusties dažādu būtņu ādā - vai tā būtu sēne, atoms, kalns, taurenis, akmens, baktērija, zāles stiebrs vai galaktika. Šī filma izceļ lietu savstarpējo saistību un subjektivitāti, atgādinot, ka nav vienas objektīvās patiesības, bet gan pasaule, kādu to redzi tu, un pasaule, kādu to redz tā pati.
  • "Mēness" (Moon) | Ondržejs Rudavskis (Ondrej Rudavsky), Slovākija, 2012 | 10 min.
    Aizbildnis, ko aiz sevis atstājusi viņa Atlandīdas rase, kopā ar saviem androīdiem paliek paslēpts zem Mēness virsmas, vērojot civilizācijas nepārtraukto attīstību. Drīz sāksies jaunais apgaismības laikmets, un viņa cilvēki atgriezīsies no tālām galaktikām, lai meklētu vecās pasaules arhīvus.

Seanss notiks angļu valodā, ieeja visiem interesentiem bez maksas (piemērots 16+).


CETURTDIENA, 11. APRĪLIS

14.30 Prezentācija "Talanta attīstīšanas iespējas īsfilmu industrijā" | LKA Nacionālā Filmu skola

Tev ir ideja īsfilmai? Lieliski! Bet ko tālāk? Ar vērtīgiem resursiem un informāciju par to, kā orientēties īsfilmu industrijā, dalīsies sekojoši kino industrijas pārstāvji:

Prezentācija notiks latviešu un angļu valodā, ieeja visiem interesentiem bez maksas.


19.30 Diskusija "Apziņas labirintos: Kino, atmiņa un 90tie" Kaņepes Kultūras centrs

Deviņdesmitie gadi Latvijā – pārmaiņu laiks politikā, sabiedrībā, kā arī mākslā. Pēc neatkarības atjaunošanas publiskajā telpā bieži tika aktualizēts jautājums par nacionālā kino nozīmi un raksturu. Paralēli Latvijā arvien vairāk ieplūda amerikāņu kino, kas nereti tika vērtēts divejādi. Kino kritiķis Normunds Naumanis, paužot sašutumu par amerikāņu bērnu auditorijai veltītajām filmām Latvijas ekrānos, uzdod jautājumu: "Kādus bērnus ražo kino?"

Teju trīsdesmit gadus vēlāk šie bērni nu ir pieaugušie, no kuriem daļa audzina paši savus bērnus un/vai aktīvi strādā kino industrijā, radot filmas, kuras patērēs nākamā kino skatītāju paaudze, turklāt deviņdesmito gadu nostalģija ir populārāka kā jebkad.

Sarunā apspriedīsim, kāds bija šis laikmeta posms un kā filmas, kuras patērējām bērnībā, veidoja mūsu identitāti. Apsvērsim, kā šajās filmās skartās tēmas un perspektīvas skatāmas mūsdienu sabiedrības kontekstā un noskaidrosim, kāpēc deviņdesmito gadu nostalģija joprojām ir tik dominējoša un vai šajā posmā veidojusies kolektīvā atmiņa.

Diskusiju vadīs režisors Jānis Ābele, piedalīsies:

Diskusija notiks latviešu valodā, ieeja visiem interesentiem bez maksas.


21.30 Diskotēka "Tape Art 90tie" | Kaņepes Kultūras centrs

Deviņdesmitie nenoliedzami bija spilgts posms arī mūzikā, tāpēc vakara turpinājumā aicinām iejusties klases vakara noskaņās diskotēkā "Tape Art 90tie" kopā ar lenšu dīdžeju Robertu Gobziņu.

Ieeja visiem interesentiem bez maksas.


2ANNAS Industrijas dienas tiek organizētas ar Nacionālā Kino Centra un Radošā Eiropa MEDIA biroja Latvijā atbalstu.