Jaunumi

16.07.2014

Latviešu īsfilmas Doma dārzā!

Īpaši Rīgas Doma dārzam, tā arhitektūrai un gaisotnei veltīta Latvijas eksperimentālo īsfilmu programma, veidota tā, lai skatītājs gūtu 50 minūšu vizuālu un emocionālu pārdzīvojumu, kā arī iepazītu lieliskus Latvijas kino un vizuālās mākslas darbus.

1. Sistēma, Armands Začs, dokumentālā/eksperimentalā īsfilma, Latvija, 2010, 13’
Eksperimentāli dokumentāls skatījums uz vienotā un nepārtrauktā sistēmā saslēgto pasauli.

2. Laimīgu ceļu!, Katrīna Neiburga, dokumentālā/eksperimentālāl īsfilma, Latvija, 2008, 8’
Darbs veidots izstādei, kura notika Rīgas lidostā. Uz monitoriem, kuri rāda ierastos lidostas brīdinājumus, bija redzami lauku cilvēki, kuri dod sirsnīgus padomus un novēlējumus aizbraucējiem.

3. Extreme Fugue For One Voice. Laima, Ieva Epnere, experimentālā īsfilma, Latvija, 2013, 4'
Ieva Epnere savos video darbos un īsfilmās visbiežāk strādā kopā ar cilvēkiem, kurus personīgi pazīst. Filmā ''Extreme Fugue of One Voice. Laima'' (2013) viņa veido kādas dziedātājas smalku portretu. Tiek fiksēts tas, kā dziedātāja virtuozi izpilda kādu laikmetīgu vokālo kompozīciju, kas pārvērš viņas pašas ķermeni mūzikas instrumentā un kas viņu paceļ virs dīvas statusa.

4. ...un mums būs kļūt par pīšļiem, Ieva Balode, eksperimentalā īsfilma, Latvija, 2011, 8’’
Cilvēks vienmēr cenšas izvairīties no jebkādām negaidītām pārmaiņām savā dzīvē, pat ja viņš tās vēlas – tas vienmēr ir sāpīgs un nepatīkams process, kas var ilgt no vienas nedēļas līdz vienam gadam un vairāk. Kā būtu, ja kāds mums dotu iespēju noskatīties, kā mūsu pašu dzīvesvieta pārvēršas pelnos? Varbūt tas tai piešķirtu jaunu kvalitāti.

5. Treniņa stunda, Askolds Saulītis, dokumentālā/eksperimentālā īsfilma, Latvija, 2012, 5’
Šis ir stāsts par cīņu starp labo un ļauno, par jaunības uzvaru pār vecumu un dzīvē gūto pieredzi. Šīs mūžīgās patiesības atklājas cilvēka acīs, dvēseles spogulī. Filma, kā oriģināls mākslas darbs, apvieno kinematogrāfiju, Igora Stravinska mūziku un cīņas mākslu – džudo, kas izpauž sevi ekspresīvā horeogrāfijā. Svētais pavasaris, krievu komponista Igora Stravinska balets, pirmizrādi piedzīvoja Parīzē, 1913. gada 29. maijā. Parīzieši bija šokēti un baletu izsvilpa. Pēc kāda laika baletu iestudēja Pīna Bauša, Hedijs Mālems un Londonas Karaliskais balets. Stravinska Svētais pavasaris bija arī viens no 27 mūzikas skaņdarbiem, ko ierakstīja NASA starpplanētu zondes VOYAGER zelta diskā 1977. gadā. VOYAGER pameta Saules sistēmu 1990. gadā, ceļojot pretī svešām civilizācijām ārpus tās.

6. Mer, Linda Konone, eksperimentāla, Latvija, 2011, 7'
Eksperimentāls projekts, kura ietvaros video mākslinieki veido vizuālas cilpas Latvijas laikmetīgās mūzikas komponistu darbiem. Šajā video dzirdama Raimonda Tigula komponētā mūzika. Video koncepcijas pamatā ir spēle ar kustību.

7. Līgavas atvadas, Inese Vēriņa, eksperimetālā īsfilma, Latvija, 2014, 8’
 Sieviete pastaigājas pa nakti tikai pašas dziesmas pavadībā. Saule aust, kamēr tumsa pamazāk izgaist.