Jaunumi

15.02.2022

Festivāls 2ANNAS izrādīs īsfilmas par četrām Latvijā nozīmīgām kultūras personībām

19. februārī plkst. 19:00 kinoteātrī „Splendid palace” notiks 2ANNAS ISFF 2022 ievadpasākums – restaurēto dokumentālo īsfilmu seanss CILVĒKS. Skatītājiem tiks piedāvātas četras filmas – Laimas Žurginas „Ceturtā dimensija” (1977), „Imants Ziedonis. Portrets locījumos” (1979) un „Raimonds Pauls. Portrets ar mūziku” (1977), kā arī Birutas Veldres „Jānis Peters un mūsu laiks” (1989).

Šī filmu izlase atspoguļo četras lielas personības, kam Latvijas kultūrā dažādos laikmetos ir bijusi un joprojām ir būtiska nozīme. Režisore Laima Žurgina 20. gadsimta 70. gados veidojusi vairākas dokumentālās portretfilmas par ievērojamiem cilvēkiem. Filmā „Ceturtā dimensija” dzejnieku Ojāru Vācieti viņa poētiski šifrējusi kopā ar operatoru Juri Podnieku, savukārt „Imants Ziedonis. Portrets locījumos” tapšanas iniciatīvu uzņēmies pats dzejnieks, sacerot scenāriju. Tas strukturēts atbilstoši lietvārda septiņiem locījumiem, paplašinot jautājumus – „kam esmu pateicīgs?”, „ko es kopju?”. Kopdarbs saņēma Lielā Kristapa balvu par labāko dokumentālās filmas scenāriju. „Raimonds Pauls. Portrets locījumos” ir stāsts par komponistu visdažādākajās situācijās - no vienatnes pie klavierēm, svilpojot un meklējot jaunu melodiju, līdz Dziesmu svētku kopkorim, kas saviļņoti dzied „Manai dzimtenei” un gavilējot izsauc autoru, lai apkrautu viņu ar ziediem. Ceturtā filma  - „Jānis Peters un mūsu laiks” - uzņemta desmit gadus vēlāk, Atmodas laikā. Tajā režisore Biruta Veldre skatījusi dzejnieku kā aktīvu sabiedrisku darbinieku, vienu no Atmodas garīgajiem līderiem.

Dokumentālo īsfilmu seansā CILVĒKS iekļautās filmas uzņemtas uz 35mm kinolentes un 2021. gadā restaurētas kā daļa no apjomīga Latvijas kinoklasikas restaurācijas procesa, kuru vada Latvijas Nacionālā arhīva Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. Finansējums restaurācijai saņemts, piedaloties Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektā „Kultūras mantojuma satura digitalizācija”. 

Seansa laikā būs iespējams tikties ar režisori Laimu Žurginu.

Restaurēto dokumentālo īsfilmu seansa vadmotīvs saskan ar šī gada izvēlēto festivāla fokusa tēmu – CILVĒKS. Kamēr festivāla laikā tiks pētīts, kā straujās tehnoloģiju attīstības rezultātā cilvēka dzīve mainījusies līdz nepazīšanai un programmas mēģinās rast atbildi uz jautājumu - kāds ir mūsdienu cilvēks? 19. februārī skatītājiem tiks piedāvāts ieskatītieties tieši latviešu personību portretos.