Jaunumi

24.03.2021

Festivāls 2ANNAS aicina uz diskusiju par mākslas, cilvēka un vides mijiedarbību

Lekciju un sarunu cikla ZEME ietvaros Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS kopā ar Vides risinājumu institūtu (VRI) organizē cikla noslēdzošo diskusiju „Pieslēgties biotopam”, kuras laikā sarunas dalībnieki pētīs, vai un kā dažādu mākslinieku darbu un skatpunktu iepazīšana var mainīt mūsu attiecības ar vidi. Diskusiju varēs skatīties festivāla oficiālajā Facebook lapā “2Annas ISFF” ceturtdien, 25. martā, plkst. 18.00.

Ar ekoloģisko katastrofu pie apvāršņa, cilvēcei no jauna jāizgudro valoda, kādā domāt par savām attiecībām ar apkārtējo vidi. Daba kā resurss un cilvēks kā tās pārvaldnieks? Daba kā romantiska patiesība, pie kuras urbānajam cilvēkam atgriezties? Šie un citi skatpunkti, iespējams, izrādījušies tuvredzīgi un maldinoši. Sarunas dalībnieki vērtēs dažādu mākslinieku skatījumu ietekmi uz cilvēku attiecībām ar dabu un pētīs, vai rodamas jaunas idejas par to, kā mūsu uztvere par cilvēka un vides attiecību scenārijiem varētu mainīties nākotnē.

Diskusijā piedalīsies māksliniece Linda Boļšakova, režisors un publicists Žulijens Nuhums Kulibali, skaņu mākslinieks un arhitekts Maksims Šenteļevs un Eiropas Klimata pakta vēstnieks un Pasaules Dabas Fonda (WWF Latvija) valdes priekšsēdētājs Uģis Rotbergs. Sarunu atklās festivāla 2ANNAS programmas direktore Laima Graždanoviča, un to vadīs vadīs kuratore Zane Zajančkauska, kuras neseno veikumu skaitā ir publiskā programma pirmajai Rīgas Starptautiskajai Laikmetīgās mākslas biennālei un izstāde "TEV IR PIENĀKUŠAS 1243 ZIŅAS. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze".

Par Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS 2021. gada fokusa tēmu ir izvēlēta ZEME. Jau no janvāra to ievada lekciju un sarunu cikls, kas caur kino prizmu raugās uz aktuāliem ar mūsu planētu saistītiem jautājumiem. Notikumu sēriju atklāja kino zinātnieks Viktors Freibergs, ieskatoties izcilā fantasta Žila Verna piedzīvojumu romānu kino adaptāciju piemēros, savukārt cikla otrajā sarunā skatītāji kopā ar režisori Lailu Pakalniņu varēja vērot  viņas dokumentālo filmu „Leiputrija” (2004). Pasākumu ierakstus iespējams noskatīties festivāla oficiālajā Youtube vietnē „2Annas ISFF”. 

Festivāla 2ANNAS un Vides risinājumu institūta sadarbība turpināsies arī vasarā, kad Cēsīs norisināsies mākslas, zinātnes un ekoloģijas izstāde “Lauka pētījumi”, kuru organizē VRI kopā ar Latvijas Dabas fondu. Izstādes ietvaros dažādu disciplīnu mākslinieki, pētnieki un zinātnieki pievērsīsies jautājumiem par cilvēka attiecībām ar vidi. Tajā būs skatāma arī Žulijena Nuhuma Kulibali kūrētā īsfilmu programma, kuras pirmizrāde gaidāma jau festivāla 2ANNAS norises laikā. 

VRI ir starptautiska pētniecības un inovāciju organizācija, kurā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas izstrādā risinājumus ilgtspējīgai dabas resursu apsaimniekošanai, izmanotojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas.