Jaunumi

05.04.2022

2ANNAS Forums: Mentālā veselība kino industrijā

No 12. līdz 13. aprīlim norisināsies Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS Industrijas dienu programma. Profesionāļi no Latvijas un visas Eiropas pievērsies sarežģītai, bet aktuālai tēmai – mentālā veselība kino industrijā. Galvenās norises vietas būs kultūras centrs „M/Darbnīca” Aristīda Briāna ielā 9 un kinoteātris „KSuns” Elizabetes ielā 83/85, Rīgā, turklāt visi pasākumi būs bez ieejas maksas. 

Kļuvis pašsaprotami, ka Latvijā kino uzņemšanas laukumā darba apstākļi paredz lielu saspringumu, nekomfortablus darba apstākļus, maz brīvdienu, miega trūkumu – tas viss rada gan fizisku, gan mentālu slogu, tādēļ svarīgi saprast esošo situāciju Latvijā un Baltijā, kā arī salīdzināt to ar Rietumvalstu pieredzi, lai noskaidrotu, kādi ir būtiskākie faktori, kas veicina mentālās veselības stāvokļa pasliktināšanos nozarē strādājošajiem, un vai šos apstākļus ir iespējams kolektīvi ierobežot. 

12. aprīlī plkst. 10.30 visi interesenti tiks gaidīti „M/Darbnīcā”, kur norisināsies diskusija „Mentālā veselība kino industrijā: dzīve uz laukuma”. Tajā piedalīsies Andrejs Moraveks (Ondřej Moravec), programmas direktors One World, Čehija; Ieva Norvele, režisora pirmā asistente un filmu veidotāja, Latvija; Aleksandrs Regols (Alexandre Regol), režisora pirmais asistents, Francija; Juvals Šapira (Yuval Shapira), režisors, ASV, Izraēla; Zane Žilinska, grima māksliniece, Latvija. Diskusijā piedalīsies arī psihoterapeits Māris Siliņš, bet pasākumu moderēs izpildproducente Inga Jerzjukova. Saruna notiks angļu valodā.

Dienas turpinājumā gaidāma vēl viena diskusija – „Mentālās veselības problēmu atspoguļojums Latvijas kino”, kinoteātrī „KSuns” plkst. 14.30. Populārajā Rietumu kultūrā nereti vērojams neadekvāts mentālās veselības atspoguļojums, bet kāda situācija ir Latvijā? Vai varoņi tiek attēloti reālistiski un pamatoti? Vai ir kādas pieaugošas tendences? Atbildes meklēs režisors Lauris Ābele, scenāriju autors Raitis Ābele, režisors Kārlis Lesiņš, režisore un rakstu autore Liene Linde, kā arī topošā kino teorijas maģistrante Dita Stalovska. Šo sarunu vadīs Ilze Dzenovska, sertificēta mediatore, apzinātības un empātiskas komunikācijas trenere. Diskusija norisināsies latviešu valodā. Dienas noslēgumā, plkst. 16.00, būs iespējams vērot tematisku īsfilmu seansu „Zeme ir visvientuļākā planēta”. 

13. aprīlī Industrijas dienu notikumi turpināsies plkst. 10.00 ar Lietuvas īsfilmu aģentūras Lithuanian Shorts prezentāciju “FYI on the Baltic Shorts Residency and Baltic Pitching Forum”, kur īsfilmu veidotāji aicināti iepazīties un uzzināt vairāk par “Baltic Shorts Residency” un “Baltic Pitching Forum”, reģionā ļoti nozīmīgiem īsfilmu notikumiem. Savukārt Industrijas dienu noslēdzošais pasākums, diskusija „Mentālā veselība kino industrijā: ārpus kadra robežām”, notiks „M/Darbnīcā” plkst. 11:00.  Tajā tiks skaidrots, kā īsfilmu industrija – festivālu pārstāvji, lēmumu pieņēmēji, izplatītāji, kino jomas profesionāļi – tiek galā ar dažādiem garīgo veselību pasliktinošiem aspektiem, piemēram, ilgstošu stresu, paaugstinātu slodzi, augstu atbildības sajūtu, lielu darba apjomu. Sarunā piedalīsies: Zigrīda Haidenusa (Sigrid Hidenius), Upsālas Starptautiskā īsfilmu festivāla pārstāve, Zviedrija; Deivids Hava (David Havas), Čehijas Nacionālā filmu arhīva kinotēkas programmas vadītājs un producents, Čehija; Tanasis Neofotisto (Thanasis Neofotistos), Drama Starptautiskā īsfilmu festivāla programmas vadītājs un režisors, Grieķija; Metjū Pianecī (Matteo Pianezzi), Figari Filmu festivāla direktors un Olbijas Filmu tirgus pārstāvis, Itālija; Līga Požarska, filmu žurnāliste, Francija/Latvija. Diskusija notiks angļu valodā, to vadīs Lote Kirčere (Lotte Kircher), īsfilmu industrijas konsultante no Šveices.  

Industrijas notikumi tiek organizēti ar Nacionālā kino centra un Radošā Eiropa MEDIA biroja Latvijā finansiālu atbalstu.