SHORT MATTERS III

KINOTEĀTRIS "KINO BIZE", Sestdien 01.10 / 22.00

 

SIMBOLISKIE DRAUDI, Mischa Leinkauf, Lutz Henke & Matthias Wermke, dokumentālā filma, Vācija, 2015, 15'

Dzeja vai drauds? Padošanās vai varbūt māksla? Par šādām teorijām Ņujorka prātoja iepriekšējā vasarā. Kā gan vienu gadījumu var tik dažādi skaidrot? Ar preses ziņojumiem filma Simboliski draudi ļauj sabiedrībai kopumā izpaust tās galēji atšķirīgos viedokļus situācijas interpretācijā. Iedvesmojoties no karstajām debatēm par diviem baltiem Amerikas karogiem, kas negaidīti parādījās uz Ņujorkas ikoniskā Bruklinas tilta torņiem, filmā tiek jautāts, kāda loma sabiedrībā mūsdienās ir mākslai. Kas notiek, ja draudi brīvībai piešķir mākslai draudu elementu? Kurš vai kas to padara par draudu? Vai pilsētā esam drošībā? Kas sekos tālāk?

 

IZPĒTE, Eva Weber, spēlfilma, Lielbritānija, 2014, 20'

Martins, kautrīgs angļu puisis, kuram nedaudz pāri 20, ir devies uz Poliju, kur veic lauka pētījumu par upes piesārņojumu, kad viņš ierauga sievieti un viņas dēlu peldamies upē, izbaudot patiesas laimes brīdi. Vēlāk viņš noskaidro, ka Eva strādā tajā viesu namā, kurā viņš ir apmeties, un viņš brīdina abus, lai upē vairs nepeldas, jo to piesārņojušas tuvumā esošās ražotnes. Evas dēls Jaceks palīdz Martinam ar pētījumu, un viņš puikas acīs iegūst tēva lomu. Kā paldies par Jaceka iesaistīšanu pētījumā, pirms viņa došanās atpakaļ uz mājām Anglijā, Eva uzaicina Martinu uz vakariņām. Martins pārprot šo uzaicinājumu un vakara beigās nedaudz iereibis mēģina viņu noskūpstīt, bet Eva viņu atraida. Nākamajā dienā viņš sazinās ar pētnieku no Apvienotās Karalistes par paraugiem, ko viņš nosūtīja uz pārbaudēm — upē ir piesārņojums, bet ne tur, kur Eva un Jaceks peldējās. Kad Eva neierodas darbā, Martins, joprojām pārdzīvojot atraidījumu, dodas prom, nepasakot, ka upē peldēties ir droši. 

 

PIKNIKS, Jure Pavlović, spēlfilma, Horvātija, 2015, 13'

Sarajeva, sastrēgumu stunda. Emīrs (15) kopā ar sociālo darbinieku ir ceļā pie sava tēva Safeta, lai dotos ar viņu nogales piknikā Igmanā — ierobežotas piekļuves labošanas iestādē. Lielās satiksmes dēļ viņi kavējas...

 

SMAIDI UN PASAULE SMAIDĪS ATPAKAĻYoav Gross, Ehab Tarabieh and the Al-Haddad family, dokumnetālā filma, Izraēla, Palestīna, 2014, 20' 

Kādā aukstā decembra naktī izraēliešu karavīri pieiet pie Al Haddad ģimenes mājas palestīniešu rajonā Halīlas pilsētā un pieklauvē pie durvīm. Viņi ir ieradušies pārmeklēt māju. Pusaugu dēls Dia aizsniedzas pēc ģimenes videokameras. Pārmeklēšanas laikā izveidojas dīvaina cīņa par varu, kurā ierocis sacenšas ar kameru. Nakts kļūst aukstāka, un karavīri izved Diu ārā, pavēlot viņam pagriezties ar seju pret sienu. Viņi nedosies prom, kamēr viņš nepārstās smaidīt.

 

VAŠINGTONIJA, Konstantina Kotzamani, spēlfilma, Grieķija, 2014, 24' 

Vašingtonija sākas, kad žirafes sirdspukstus vairs nevar sadzirdēt. Vašingtonija ir otrs nosaukums Atēnām — vietai, kur cilvēkus, tāpat kā dzīvniekus, pārņem vasaras skumjas nerimstošās svelmes dēļ. Vašingtonija ir vienīgā palma, kuras serdi neizēd sarkanā vabole. Jo tās serde ir maza un sausa un nevienam nepatīk nedz mazas un sausas serdes, nedz sirdis.

 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā.