SENČU BALSIS

Starptautiskā īsfilmu konkursa programma SENČU BALSIS

Kaņepes Kultūras centrs Kaņepes Zāle 30.09. / 15.00

BIĻETES

 

LEPNUMS

Superbia
Luca Tóth
Animācija / Ungārija / 2016

Sirreālajā zemē Superbijā, kurā vīrieši un sievietes veido atsevišķas sabiedrības, iedzīvotāji nonāk pārmaiņu priekšā - pirmo reizi zemes vēsturē ir izveidojies abu dzimumu pāris.

 


KARUSELIS

Carousel (Merry-Go-Round)
Luka Popadic
Dokumentālā / Portugāle / 2015

Filmā redzams serbiešu koris — Požegas Dziedošās sievas. Entuziasma un enerģijas pārpilnas vecākā gada gājuma sievietes dalās savās ikdienas gaitās ar mums. Caur poētiskiem attēliem, kurus papildina krietna deva humora, mēs uzzinām, kā viņas raugās uz mīlestību, prieku un ātri gaistošo dzīvi.

 


DZIMTENE
Nutag-Homeland
Alisi Telengut
Animācija / Kanāda / 2016

Dzejas vizualizācija un sirreāls rekviēms kalmiku tautai, kuru PSRS masveidā deportēja laikā no 1943. gada līdz 1957. gadam, rezultātā puse no deportētajiem nomira, pirms tiem bija ļauts atgriezties mājās. Filma ir kā arhetips, kurā kadru pēc kadra mijas ar roku gleznotas ainas, atdzīvinot daļu cilvēces vēstures par mūžīgo diasporas tēmu un dzimtās zemes zaudēšanu. Taču svarīgākais, atsaucoties uz pagātni un tajā zaudēto, tā pauž ievērojamu pretestību pret pašreizējo sociāli politisko situāciju pasaulē.

 

VIŅA DEJO CILVĒKIEM

Nimmikaage
Michelle Latimer
Eksperimentālā / Kanāda / 2015

Gan kā rekviēms, gan goda un cieņas izrādīšana Kanādas pirmiedzīvotāju, metis un inuītu, sievietēm, Mišelas Latimeras (Michelle Latimer) filma kārtu pa kārtai atklāj arhīvā atrastās Kanādas nacionālās svētku procesijas. Dabas pasaules ainas apvienotas ar arhīva materiāliem, kuros redzamas iezemiešu sievietes, kurām lūgts uzstāties skatītāju priekšā, iejūtoties tradicionālās lomās. Sievietes kā objektus vēro no attāluma tie, kuri uzstāšanos iemūžina. Bet Nimmikaage koloniālo skatupunktu pagriež pretējā virzienā. Platleņķa kadri ar baltādaino kanādiešu skatītājiem, kuriem šie attēli tika uzņemti, mijas ar intīmiem, teju vajājošiem iezemiešu sieviešu un meiteņu tuvplāniem.

 


PUTNI

Birdz
Emilien Davaud
Animācija / Šveice / 2016

Cilvēki, kas izskatās un izturas kā putni, cenšas izdzīvot nežēlīgajā dabā.

 


LIDOŠANAS MĀKSLA

The art of flying
Jan van Ijken
Dokumentālā / Nīderlande / 2015

Īsfilma par mājas strazdu noslēpumainajiem lidojumiem baros. Joprojām nav skaidri zināms, kā tūkstošiem putnu spēj lidot tik lielos baros, nesaduroties cits ar citu. Katru vakaru pirms saulrieta, strazdi sapulcējas, lai uzstātos ar savu iespaidīgo gaisa parādi. Pateicoties salīdzinoši siltajai 2014./2015. gada ziemai, strazdi palika Nīderlandē, nevis migrēja uz dienvidiem. Tas deva filmu veidotājam Janam van Eikenam (Jan van Ijken) iespēju nofilmēt vienu no iespaidīgākajām un skaistākajām dabas parādībām uz zemes.