POĻU ETITUDA & ANIMA

SVĒTDIENA / 02.12. / 13:00 / KKC / TICKETS: WWW.BILESUSERVISS.LV

”Poļu animācijas skola” ir termins, kuru ārvalstu kritiķi izmanto,
atsaucoties uz mākslas kustību, kuru 1950-tajos gados uzsāka Jans Lenica (Jan Lenica) un Valerians Borovčiks (Walerian Borowczyk). Par spīti tam, ka “poļu animācijas” garu ir grūti definēt, ir samērā vienkārši izcelt tās galveno īpašību, kura ir tik raksturīga kultūrai tādā nācijā, kura jau gandrīz divsimt gadu ir cīnījusies atgūt kulturālo, politisko un sociālo neatkarību.
Vairāk nekā 60 gadus pēc pirmajiem nacionālās “skolas” sasniegumiem poļu animācijas žanrs joprojām patīkami pārsteidz ar talantu pārbagātību, dziļo saikni ar plastikas mākslu un gatavību eksperimentēt. Tas kļūst īpaši skaidrs, noskatoties pirmajā Polijas īsfilmu animācijas konkursa ANIMA.PL apbalvotās filmas 24. Starptautiskajā Etiuda&Anima īsfilmu festivālā.

Boguslavs Zmudzinskis (Bogusław Zmudziński)
Starptautiskā īsfilmu festivāla Etiuda&Anima mākslinieciskais direktors

 

Plastilīna cilvēks
Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek
Karolina Specht
Polija
/ 2013 / animācija / 5'


Stāsts par vīrieti, kurš piedzima bezformīgs. Nepārtraukta deformācija un spiešanās citu cilvēku veidnēs liek viņam kļūt dumpinieciskam. Vai ir iespējams dzīvot nesaistītam ar citiem un realitāti?


Superfilma
Super rzecz
Piotr Kabat
Polija
/ 2016 / animācija / 6'


Filmas darbība norisinās mākslinieka skiču blociņā, kurā kopā saplūst zīmējumi, specefekti, Holivudas filmas, multfilmas un kompāniju logotipi, atklājot pavisam jaunu realitāti.

Vasara 2014
Lato 2014
Wojciech Sobczyk
Polija
/ 2014 / animācija / 12'


Poētisks vēstījums par vardarbību, kura, autoraprāt, ir galvenais pasaules dzinējspēks slimību un ciešanu pilnajā cilvēces vēsturē. Vēl viena kauja izvēršas apokalipsē, un tās ir cilvēka beigas.

Šrēdingera suns
Pies Schroedingera
Natalia Krawczuk
Polija
/ 2016 / animācija / 9'


Īss stāsts par vīrieti, sievieti, viņu suni un dīvānu. Viņi pavada dienas, garlaikojoties un snaužot, bet viss mainās, kad suns pēkšņi pazūd.

Ak, māt!
O, Matko!
Paulina Ziółkowska
Polija
/ 2017 / animācija / 13'


Māte un dēls nepārtraukti mainās ar lomām: dažbrīd māte ir pieaugušais, bet dažbrīd dēlam jārūpējas par bērnišķīgo māti. Viss rit mierīgi, līdz kādu dienu dēls nolemj uzsākt patstāvīgu dzīvi.

Sīksīkā kungs un valis
Pan Maluśkiewicz i wieloryb
Andrzej Gosieniecki
Polija
/ 2016 / animācija / 9'


Filma balstīta vienā no slavenākajiem poļu dzejnieka Juliana Tuvima dzejoļiem. Sīksīkā kunga ekspedīcija kļūst par ieganstu filozofiskam stāstam par mazu cilvēku, kurš vēlas pārvarēt milzu šķērsli.

Impossible Figures and Other Stories II
Figury niemożliwe i inne historie II
Marta Pajek
Polija
/ 2016 / animācija / 15'


Paniski tiecoties pēc ideāla, sieviete nepārtraukti paklūp un krīt. Pieceļoties tā atklāj, ka viņas mājai piemīt negaidītas spējas – tā ir celta no paradoksiem un ir ilūziju pilna.

Baseins
Łaźnia
Tomek Ducki
Poland
/ 2013 / animation / 4'


Divas pensionētas peldētājas satiekas baseinā, lai dotos ierastajā peldē. Šoreiz, sekojot neparastajai gaismai, viņas nirst dziļāk, nekā parasti. Animēts laika un realitātes robežu atspoguļojums.