Vēsture

Pirmais 2ANNAS filmu festivāls notika 1996.gadā, Tehniskās jaunrades namā Annas-2 kā vienīgais jauniešu un eksperimentālo filmu festivāls Latvijā. Festivāla programmu veidoja 10 īsfilmas un tā mērķis bija atbalstīt un veicināt interesi par filmu mākslu Latvijā.

Pakāpeniski festivāls attīstījās un 2005.gadā programmā tika iekļautas filmas, kuras radītas ārpus Latvijas robežām, un 2ANNAS ieguva starptautiska festivāla statusu, kā rezultātā tika pārdomāta festivāla stratēģija un 2006.gadā tā veidotāji izvirzīja galvenos kritērijus festivāla konkursa filmu atlasei, proti, kvalitāte, elastīgums, inovācija un atvērtība. 2007.gadā 2ANNAS piedzīvoja plašas pārmaiņas formātā. Viena no tām bija sub-festivāls "Zaļā Anna" - starptautiska konkursa programma īsfilmu veidotājiem, kas jaunāki par 18 gadiem. Vēl viens jauninājums bija Baltijas konkursa programma filmu veidotājiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Šīs programmas izveide cieši saistāma ar Baltijas Filmu un Mediju skolas nodibināšanu Tallinā (Igaunija) 2005.gadā. Festivāls arī ieguva nedēļas formātu.

10 gadu laikā festivāls attīstījās no maza neatkarīga pasākuma par vienu no lielākajiem filmu festivāliem Latvijā, kura filmu izlasi sastāda 31 īsfilma no 9 dažādām valstīm. 2008.gadā festivāls sāk sevi pozicionēt kā lielāko īsfilmu festivālu Baltijā. 2009.gadā festivāla programmu sastāda jau 42 īsfilmas no 18 dažādām valstīm.

2012. gads organizatoru komandai iezīmējās ar jaunu soli: tas kļuva par Rīgas starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS, sasaistoties ar galvaspilsētas vārdu un kļūstot par pirmo un nozīmīgāko neatkarīgo profesionālo īsfilmām un audiovizuālajai mākslai veltīto festivālu Baltijas valstu vēsturē. 2013. gadā festivāls ir kļuvis par Eiropas kino akadēmijas biedru. 2015. gadā kinofestivāla konkursu papildināja vidēja garuma konkursa programma (30 – 60 min). 

Kopš 2013.gada festivāls veido arī tematiskās ārpuskonkursa programmu. Festivāla ārpus konkursa sadaļa veidota, koncentrējoties uz kādu tēmu un skatot, kā tā attēlota kino gan mūsdienās, gan vēsturiskās attīstības kontekstā. Šī sadaļa zināmā mērā līdzinās kino lektorijam, kas ik gadus izvēlēto tēmu apskata, izrādot nozīmīgākos darbus, un filmas pavada ievadvārdi un diskusijas. Ņemot vērā ievērojamo starptautisko viesu skaita pieaugumu, 2ANNAS arvien vairāk koncentrējas uz Latvijas filmu izrādīšanu, dodot specifisku ieskatu arī mūsu pašu kino vēstures attīstībā. 2013.gada programma SIEVIETE: AVANGARDISTE. MĀJSAIMNIECE. PROSTITŪTA. pievērsās sievietei ne tikai kā kino veidotājai, bet arī aktrisei, mūzai, iedvesmai, pētniecības objektam, elkam, leģendai, karalienei un kalpam. 2014.gadā festivāls nolēma spert vēl lielāku soli un pievērsās pilnmetrāžas kino. Programmu ROBEŽPĀRKĀPĒJI veidoja jauno režisoru debijas filmas (pirmais vai otrais darbs kino). Savukārt 2015.gada festivāla tēma bija VĪRIETIS: VARONIS, MĪĻĀKAIS, ĀKSTS. Visa gada gaitā festivāls ar publisku diskusiju un dažādu jomu ekspertu viedokļu palīdzību skatītājos raisīja interesi par vīriešu sociālajām lomām, stereotipiem un nākotnes izaicinājumiem, un festivāla laikā piedāvāja domu rosinošu kino repertuāru par šo tēmu.

Reaģējot uz aktuālajiem pasaules notikumiem, 2016. gadā festivāla tēma būs KLEJOTĀJI, kuras ietvaros tiks pētīta cilvēku migrācija, integrācija un no tā izrietošā kultūru dažādība. 

 

Laureāti

GRAND PRIX Zelta Anna ieguvēji
Gads Filmas nosaukums Režisors Valsts
2007 Sērkociņi Didzis Eglītis Latvija
2008 Reality Show Federico Schmucler Meksika
2009 Orgesticulanismus Labaye Mathieu Beļģija
2010 Echo Magnus von Horn Polija
2011 The Cage Adrian Sitaru Rumānija
2012 Il Capo Yuri Ancarani Itālija
2013 Plug & Play Michael Frei Šveice
2014 Kastrāts Kuilis Lauris Ābele, Raitis Ābele Latvija
2015 Yes, We Love Hallvar Witzø Norvēģija
2016 Vīrs, kurš atgriezās Mahdi Fleifel Lielbritānija, Lebanona, Nīderlande, Dānija
2017 Kas ar viņu notika  Kristy Guevara-Flanagan ASV