LATVIEŠI

Latvieši

Meklējot atbildi uz retorisko jautājumu „kāds ir latvietis”, nonākam paradoksālā situācijā. Publiskajā telpā un sabiedrības apziņā latvietis ir tāds čīkstīgs tips bez humora izjūtas (vai ar diezgan piezemētu), ne pārāk draudzīgs pret citu latvieti, mazliet bailīgs un konservatīvs; katrs latvietis dzied korī, bet vislabprātāk tikai bēdīgas dziesmas. Toties, ja uz šo pašu jautājumu meklējam atbildi Latvijas kinomākslā, tad nonākam komisko žanru teritorijā – filmās latvietis lieliski prot par sevi pasmieties, daudz labprātāk dzen jokus, nekā prātīgi analizē un nododas sociālajai antropoloģijai. Ja latvietim-filmmeikeram jāskatās spogulī, viņš labprātāk iet uz smieklu istabu, kur dažādi izlocītie spoguļi šo to izceļ un pārspīlē, šo to noslēpj un noklusē. Latvijas kinorežisori prot asprātīgi paskatīties gan uz valsts un nācijas vēsturi, kuru ikdienā mēs pārsvarā mērojam ar melnām lentītēm pie karogiem, gan uz dažādu laiku „mūsdienām”, kuras tolaik dzīvojušajiem varbūt nemaz nelikās tik jautras. Zīmīgi, ka pie latvieša pašrefleksijas pieder arī laba daļa mistifikāciju un poētisma, kas sakņojas, protams, folklorā, un tā nes līdzi arī vizuālu poētismu, kas īpaši rezonē ar to, ka latvieši ir talantīgo kinooperatoru nācija.
Te nu viņš ir, tas latvietis – sēž savā dārzā, mucā vai kokā un smejas.

Kristīne Matīsa 

Latvietis pūš pīlītes
Agnese Bule
Latvija
/ 1999 / animācija / 3'


Sirmā senatnē bijis tā, ka latvietis varējis izpūst, ko vien gribējis– sēni, koku, pat otru latvieti. Reiz viņš izdomāja piepūst pasauli lielāku, lai vairāk vietas kokiem, sēnēm un citiem latviešiem.

Dārznieks
Madara Dišlere
Latvija
/ 2016 / spēlfilma / 20'


Dārznieka dzīves piepildījums un laime ir dārzs, kas viņam nepieder. Mīlestība pret dārzu un nevēlēšanās to dalīt ne ar vienu liek viņam pieņemt lēmumu, kā palikt tajā uz mūžīgiem laikiem.

Dzintara latvietis ’87
Aivars Freimanis
Latvija
/ 1987 / dokumentālā filma / 30'


Dzīvespriecīga, humoristiska un mazliet arī ironiska reportāža par notikumiem Padomju Latvijā 1987. gadā, dažādās vietās un sabiedrībās meklējot atbildi uz jautājumu, kāds ir īstenais latvietis.

Latvietis
Jānis Cimmermanis
Latvija
/ 2007 / animācija / 9'


Lauku būdiņā ar salmu jumtu dzīvo vienkāršais latviešu puisis ar salmu krāsas matiņiem un pelēkās drēbītēs, kad pēkšņi viņa būdiņa nokļūst pasaules vēstures griežu epicentrā.

Iepazīsti Latviju!
Agnese Bule
Latvija
/ 2000 / animācija / 13'


Jau kopš neatminamiem laikiem kāda tauta vada savas dienas koku patvērumā. Ir tikai viena vieta uz zemes, kur aug šādi koki- Baltijas jūras krastā atrodas valsts Latvija, un tur cilvēki dzīvo mucās.