LABI PILSOŅI

Labi pilsoņi

"Vārds "pilsonis" cēlies no franču valodas, kurā cilvēkus par "citoyen" sāka saukt pēc franču revolūcijas. Pirms tam iedzīvotāji bija vien karaļu un imperatoru pavalstnieki. Būdams "citoyen", pilsonis sevī nesa revolūcijas idejas: tā cilvēkiem solīja brīvību, vienlīdzību un brālību (protams, arī māsību). Var jau, protams, diskutēt, vai šīs idejas tika realizētas, taču termins "citoyen" kļuva svarīgs un izplatījās visā pasaulē.

Mūsdienās ar terminu "pilsonis" saprot kādas valsts iedzīvotāju, bet varbūt mums atkal vajadzētu skatīt vārdu "pilsonis/citoyen" tā dziļākajā nozīmē - kā godpilnu statusu, kurš tiek piešķirts cilvēkiem, kuri seko tiem pašiem ideāliem, kuri ar šo vārdu tika saistīti pirms vairāk nekā 200 gadiem.

Filmas un citi mediji mums pārāk bieži pasniedz negatīvo , un tas, protams, arī ir svarīgi. Tomēr mums vajadzētu atvēlēt vietu arī filmām par cilvēkiem (un tādu ir vairākums), kuri ir izcili pilsoņi, kuru labās idejas ne vienmēr materializējas, kā paredzēts."

Jukka-Pekka Laakso
 

Balva
Награда
Lidija Mojsovska
Maķedonija
/ 2017 / spēlfilma / 16'


Arbens nolemj piedalīties skolas organizētajā kristiešu svētku dienas konkursā, lai iegūtu 10 000 dināru naudas balvu un tādējādi palīdzētu slimajam brālim.

Maija diena
Olivier Magis, Fedril de Beu
Beļģija
/ 2017 / komēdija, spēlfilma / 22'’


Cilvēki ir sapulcējušies Tjerija dzīvojamā istabā. Viņi viens otru nepazīst, taču visi ir šeit, lai piepildītu savu sapni - viņi vēlas atrast darbu. Taču Briselē nekas nenotiek, kā plānots.

Ar skatu uz Meku
Jan-Eric Mack
Šveice
/ 2017 / spēlfilma / 25'


Roli steidz palīgā sīriešu bēglim Farīdam, kad viņa musulmaņu sieva tiek apglabāta. Abi kopā viņi klejo pa Šveices birokrātu kabinetiem, un Roli nāk klajā ar vienkāršu risinājumu.

Dakteris Ko
Lysander Wiering
Nīderlande
/ 2017 / dokumentālā filma / 24'


80 gadus vecais Doktors Ko ar velosipēdu apbraukā Amsterdamu, lai apciemotu bēgļus. Viņi Amsterdamā uzturas nelegāli un tiem nav pieejama medicīnas aprūpe. Kas viņu motivē aizstāvēt bēgļus?